Kategorie
CSS Książki

CSS. Gotowe rozwiązania

Recenzja książki z gotowymi rozwiązaniami CSS. Szkoda, bo jakość tych rozwiązań jest dyskusyjna.

css_gotowe_rozwArkusze stylów kaskadowych służą do wizualizacji aplikacji internetowych. Stosowanie jakiegokolwiek formatowania w kodzie XHTML jest przez standardy sieciowe zabronione. Niestety wielu koderów nadal nie potrafi wykorzystać modelu blokowego przy tworzeniu semantyczne kodu. Na rynku znajdziemy bardzo wiele książek dotyczących technologii XHTML oraz CSS, które opisują temat od podstaw lub w stopniu bardziej złożonym. Jednak nie wszystkie z nich są warte naszego czasu, a już na pewno nie naszych pieniędzy.

„CSS. Gotowe rozwiązania” to książka, która na początku zainteresowała mnie spisem treści. Dziesięć projektów z kodem XHTML i CSS, rozwiązujących jedne z częstszych problemów jakie spotykają programiści stron internetowych potrafi zachęcić. Jednak zawartość merytoryczna książki nie wygląda już tak krystalicznie. Autor proponuje zastąpienie sztuczek starej szkoły, rozdzielenie warstw kodu i prezentacji, ale sam niestety popełnia niewybaczalne błędy.

Początkujący programiści zapewne nie dostrzegą większych błędów w książce, ponieważ nie traktuje ona niczym zaawansowanym. Poza tym początkujący programiści dopiero zdobywają wiedzę i doświadczenie, więc powinni korzystać z poprawnie napisanych źródeł. Kod XHTML jest błędnie skonstruowany, a tym samym w konsekwencji arkusze stylów kaskadowych zawierają nieodpowiednie deklaracje. Nagminne opakowywanie wszystkich elementów przed <div> prowadzi do tworzenia gigantycznej struktury znaczników. Używanie znaczników niezgodnie z ich semantycznym przeznaczeniem, jak również długości nazw klas i identyfikatorów budzą spore zastrzeżenia.

Jednak największym błędem jest stosowanie JS do ominięcia błędów przeglądarek. Moim zdaniem są dużo lepsze sposoby, aby zmusić IE do prawidłowego wyświetlania. Nie chodzi tu bynajmniej o możliwość wyłączenia JS przez użytkownika, bo to robi kilka procent populacji sieciowej, ale najzwyczajniej o to, że JS służy zupełnie do czegoś innego.

Książka miała za zadanie przedstawić sposoby radzenia sobie z problemami aplikacji internetowych, jednak moim zdaniem nie znajdziemy tam zbyt wielu wartościowych informacji. Zaproponowane rozwiązania czasami dają skutek odwrotny od zamierzonego. Przykładowe formatowanie formularzy jest przykładem ingerencji kodera w obszar, którego nigdy nie powinien zmieniać. Stosowanie tabel do tworzenia konstrukcji layoutu, jak również korzystanie z <iframe> jest w dzisiejszych czasach niewybaczalne. Niestety autor nie do końca zna obowiązujące dzisiaj standardy sieciowe. Pewnie z tego, także powodu stosuje najmniej restrykcyjny XHTML 1.0 Transitional.

Zdecydowanie nie polecam tej książki nikomu. Początkujący koderzy nauczą się złych praktyk, związanych z kodem XHTML i arkuszami CSS. Zaawansowanie programiści nie znajdą w tej książce nic wartościowego. Książka mogłaby być o wiele lepsza, ale z powodu ciągłego zainteresowania tworzeniem aplikacji webowych, nadal na rynku wydawane są książki, które nie warto nawet otwierać. Niestety branża WWW nie zmieni się na lepsze, jeśli programiści nie zaczną właściwie stosować standardów sieciowych, a nie zaczną, kiedy będą mogli znaleźć książkę taką jak „CSS. Gotowe rozwiązania”.

OSTATECZNA OCENA: 2/5

  • Autor: Richard York
  • Tytuł oryginału: CSS Instant Results
  • Tłumaczenie: Łukasz Piwko
  • ISBN: 83-246-0574-6
  • Format: B5, stron 392
  • Data wydania: 11/2006 (Helion)