Kategorie
Blog Ogólne

Dlaczego tworzenie bloga bywa trudne?

Krótkie rozważania o trudnościach regularnego aktualizowania bloga

Blogi stały się popularne w internecie przed kilkoma laty. Powstały silniki, które oferują prowadzenie dzienników internetowych całkowicie niezależnie, jak WordPress, czy MovableType. Polskie portale również oferują pisanie blogów dla zarejestrowanych użytkowników. Jednak samo stworzenie bloga to dopiero początek.

Systematyczne aktualizacje i wysoka jakość wpisów to najczęstsze problemy z jakimi spotykają się zmagają się początkujący blogerzy. Jednak nie rzadko te same przyczyny dotyczą doświadczonych edytorów. W większości przypadków historia wygląda podobnie.

Nie bez znaczenia jest sposób w jaki założymy naszego bloga, ale w tym przypadku jest to kwestia drugorzędna. Ważniejsze jest to, co robimy na starcie. Kilka lub kilkanaście wpisów w ciągu miesiąca to standard. Często odpowiadamy na komentarze użytkowników. Gorzej jeśli wraz z upływem czasu nasz zapał i entuzjazm przemijają.

Jeszcze trudniej bywa w przypadku blogów technicznych, których jest dużo mniej niż codziennej publicystyki i rozważań nad problemami współczesnego świata. Tematyka techniczna jest na tyle specyficzna, że czasami zwięzłe i jasne przekazanie informacji jest niełatwe. Jednak również tutaj konieczna jest systematyczność i zaangażowanie. Jeżeli spełnimy powyższe warunki to nasz blog będzie regularnie odwiedzany.

5 odpowiedzi na “Dlaczego tworzenie bloga bywa trudne?”

Tak o oprócz tego blog musi być wypozycjonowany bo bez tego marne szanse na jakichkolwiek odwiedzających. Piszesz o systematyczności a jednocześnie sam na swoim blogu jej przeczysz:)

Dobrze, o tym wiem, ale powodów jest wiele. Poza tymi, które wymieniłem, każdy znajdzie kilka innych jako wymówki. Staram się regularnie pisać, ale nie zawsze jest pomysł na ciekawy wpis. Kwestia przygotowania całości notki, materiałów i innych szczegółów zabiera trochę czasu.

Dla mnie motywacją do tworzenia bloga są komentarze ludzi. Zarówno negatywne, jak i pozytywne, ale oprócz tego mam jeszcze pracę i życie prywatne. Mimo tego nadaj próbuję.

Łukasz, jak ma się to o czym piszesz na temat motywacji – którą w twoim przypadku są komentarze ludzi – do rzeczywistości? Przeglądając twoje wpisy nie zauważyłem wielu komentarzy, większość wpisów w ogóle ich nie posiada.

@Arcania, co do pozycjonowania, ja wierzę, że dobra treść da się obronić, nie w każdych warunkach, ale jeśli mówimy o blogach technicznych, to jak najbardziej.

Otóż wystarczają mi te pojedyncze wpisy. Dla mnie jest to wystarczająca motywacja, na zamieszczenie od czasu do czasu krótkiego artykułu czy wpisu.

Każdego blogera cieszą duże ilości komentarzy, ale w moim przypadku jest to niemożliwe. Tematyka bloga jest na tyle specyficzna, że częste wpisy zabierają sporo czasu. Mimo, tego spróbuję pisać częściej.

Jeśli miałbym wybierać, to wolę blog na którym wpisy są merytoryczne, jeśli mają pojawiać się nawet raz na kilka miesięcy, to trudno, ale wolę taka formę dobrej treści, niż cotygodniowy spam. Na Twoim blogu jest kilka wpisów, które cenię i dlatego tutaj wracam.

Możliwość komentowania została wyłączona.