Kategorie
Java Script

Znane skrypty typu Lightbox

Przegląd znanych skryptów typu Lightbox. Rewolucyjny sposób prezentowania treści.

Popularny w ostatnich latach efekt Lightbox znalazł wielu naśladowców. Nowe skrypty pozwalają nie tylko na otwieranie pojedynczych zdjęć, ale również galerii, materiałów wideo, elementów flash czy wykonywania żądań AJAX. Mało kto pamięta, że wszystko zaczęło się jeszcze w 2005 roku, kiedy pierwszy skrypt Lightbox stworzył Lokesh Dhakar.

Początek historii

Pierwotny skrypt Lightbox nie używa efektów żadnej biblioteki JS do prezentacji. Prosty pomysł, troszkę kodu JavaScript i kilka plików graficznych. Wszystko to wystarczyło do uzyskania nowatorskiego na tamte czasy efektu. Skrypt pozwalał na oglądanie plików graficznych.

Niedługo potem powstała druga wersja skryptu. Lightbox 2 używa znanej biblioteki prototype oraz efektów scriptaculous. Wprowadzone zmiany to możliwość przechodzenia między oglądanymi zdjęciami, płynna animacja podczas prezentacji obrazów i wiele opcji konfiguracyjnych. Minusem tego rozwiązania była waga używanych technologii. Obydwie biblioteki nie były lekkie, co zostało poprawione w następcach tego projektu.

Alternatywne skrypty

Fancybox to skrypt, który korzysta z biblioteki jQuery, lekkiego frameworka dla JavaScript. Skrypt pozwala na otwieranie obrazów, elementów HTML, ale także animacji flash, ramek czy żądań AJAX. Ustawienia wyglądu łatwo modyfikuje się poprzez arkusze stylów, ale to nie powinno nikogo szokować. Ciekawym pomysłem jest obsługa rolki w myszce czy suwaka na trackpadzie, a także strzałek na klawiaturze. Bardzo użyteczne skróty.

ThickBox w wersji 3.1 nie jest wprawdzie rozwijany, ale ciągle pozostaje dostępny w sieci. Skrypt łączył swoje działanie z biblioteką jQuery. Podobnie jak inne rozwiązania oferuje otwieranie obrazów, treści liniowych, ramek i żądań poprzez AJAX.

Z kolei Multibox korzysta z konkurencyjnej biblioteki MooTools. Skrypt wspiera otwieranie elementów flash, materiałów wideo oraz treści HTML,

GreyBox to jedyny znany mi skrypt, który nie potrzebuje zewnętrznego frameworka JS. Ogromna zaleta tego rozwiązania to końcowa wielkość. Popularne wyskakujące okienko, które nie ssie waży całe 22 kB. GreyBox otwiera zdjęcia oraz inne treści, w tym strony internetowe.

Nick Stakenburg napisał skrypt Lightview, który korzysta z wspomnianych wcześniej bibliotek prototype i scriptaculous. Istotnie należy przyznać, że możliwości tego rozwiązania są imponujące. Otwieranie wielu typów mediów, szerokie możliwości stylizacji elementów wizualnych, automatyzacja kolejnych działań to główne cechy tego skryptu. Lightview wykorzystuje różne techniki optymalizacji, w tym wcześniejsze ładowanie obrazów. Poza wymienionymi cechami skrypt obsługuje wiele przycisków klawiatury.

Lightwindow to kolejny skrypt wykorzystujący biblioteki prototype i scriptaculous. Główne cechy otwieranie wielu rodzajów mediów i treści, wiele możliwości opisu wyświetlanych elementów, a także duża elastyczność przy zmianach obrazów, w tym automatyczne dostosowywanie rozmiaru. Lightwindow wykrywa typ prezentowanej treści oraz pozwala na wysyłanie formularzy.

ColorBox to lekki plugin dla jQuery, który oferuje wiele możliwości, poczynając od otwierania obrazów, pokazów slajdów, a kończąc na treściach ramek czy żądań Ajax. Sam skrypt jest lekki, wygląd prezentowanego efektu modyfikują style kaskadowe, a zmiany ustawień domyślnych można wykonać bez ingerencji w kod bazowy skryptu. Wywołania skryptu można łączyć z kodem jQuery, a całość kodu XHTML jest zgodna ze standardami sieciowymi.

Inny plugin dla jQuery to NyroModal, który podobnie jak wiele innych klonów Lighboxa otwiera różne media. Dodatkowo zawsze zapewnia otwieranie treści wewnątrz okna przeglądarki, obsługę błędów, modyfikowaną animację i widok.

Istnieje wiele innych skryptów, które nie zostały w tym artykule szerzej opisane, jak Shadowbox, Facebox, piroBox, GreyBox Redux, prettyPhoto i pewnie kilkanaście innych.

Podsumowanie

Opisane i wymienione skrypty to tylko część przykładów jakie znajdziemy w sieci. Powstało wiele podobnych rozwiązań, które mniej lub bardziej różnią się od siebie. Jedne otwierają pojedyncze zdjęcia, drugie całe galerie. Część pozwala na uruchamianie pokazów slajdów, a inne na odtwarzanie materiałów wideo i flash.

Każdy przypadek użycia skryptu na stronie czy aplikacji jest inny. Czasami potrzeba prostego efektu, który nie wymaga konieczności dołączania ciężkich bibliotek JS, czy efektów, pokroju scriptaculous. Jeśli z kolei strona używa frameworka dla innych funkcjonalności to lepsze będzie znalezienie skryptu o większym możliwościach, który potrzebuje do działania danej biblioteki.

Wsparcie nowoczesnych przeglądarek dla standardów sieciowych jest coraz lepsze, a udział przestarzałych w rynku nieustannie maleje. Dzięki temu możemy być pewni, że kolejne skrypty i rozwiązania będą coraz lepsze i efektowniejsze.

3 odpowiedzi na “Znane skrypty typu Lightbox”

Ciekawy artykuł chociaż pewnie użyteczniejsze byłoby zestawienie znanych skryptów oraz ich możliwości w postaci tabeli. Kolejny plus to łatwość aktualizacji takich danych.

Pozdrawiam

dobry artykuł, oraz fajny blog
ja używam tego pierwszego

Chyba większość używa pierwszego, choć istnieją od lat wydajniejsze, lżejsze i bardziej uniwersalne rozwiązania. Jednak pionierzy będą zawsze pionierami.

Możliwość komentowania została wyłączona.