Kategorie
Serwisy

Stackoverflow – sukces pytania i odpowiedzi

Przemyślenia dotyczące stackoverflow, prostego i genialnego serwisu pytań i odpowiedzi

stackoverflow logoOd kilku lat obserwuje rozwój branży IT i kierunki w jakich zmierza programowanie. Nowe języki, frameworki, moda na szybkie dostarczenie działającej aplikacji. Gdzie, w tym wszystkim jest tradycyjny programista, znający dobrze techniki tworzenia oprogramowania, będący ekspertem w swojej dziedzinie. Powoli brakuje dla nich miejsca, a rynek oczekuje wszechstronnych specjalistów od wszystkiego.

Istnieje w sieci mnóstwo serwisów typu Question & Answer, z czego pierwszym był prawdopodobnie Answers Yahoo. Jednak to zupełnie inna bajka, bardziej ogólna i skierowana do masowego odbiorcy. Kiedy szukam informacji na temat konkretnej biblioteki, danej funkcji czy składni określonego języka używam wyszukiwarki, a wśród pierwszych kilku wyników wyszukiwania, prawie zawsze pojawia się adres do odpowiedzi na Stackoverflow.

Znalazłem tam mnóstwo odpowiedzi na różne pytania, a mimo to sam nie zadałem ani jednego. Możliwość szukania nie wymaga rejestracji i logowania od użytkowników. System weryfikacji i oceniania odpowiedzi, promuje najlepsze wpisy, aby pytający uzykał najlepszą odpowiedź. Dodatkowo system tagów wspomaga kategoryzowanie tematów, aby wszystkim było łatwiej.

Niestety, szukanie polskich źródeł, dokumencji i dokładnych opisów, dotyczących programowania jest utrudnione, gdyż takie materiały mają zawsze charakter lokalny. Dlatego, jeśli szukam informacji w sieci, to praktycznie tylko po angielsku. Dzięki temu mam większe szanse, że znajdę to czego szukam. Jeśli jednak, szukasz czegoś na temat programowania w języku polskim to, prawdopodobnie pomocne okażą się devpytania. Udany odpowiednik opisywanego pierwowzoru, który ciągle się rozwija i zdobywa nowych zwolenników.