Kategorie
Serwisy

ColorHexa – teoria koloru w praktyce

Opis i możliwości serwisu ColorHexa, generatora gradientów i encyklopedii kolorów

Podczas tworzenia stron internetowych i aplikacji, często zastanawiamy się czy dane kolory do siebie pasują? Czy wybrany kolor i dane tło są wystarczająco kontrastowe? Jeśli tego nie wiemy szukamy pomocy w internecie, a tutaj pomocny okazuje się serwis ColorHexa.com, czyli internetowa encyklopedia kolorów.

W 2011 roku opisywałem serwis Colors on the Web, który posiada wiele przydatnych narzędzi. Graficy i koderzy znajdą tam określone zestawy kolorystyczne dla koloru bazowego. Porównałem wyniki skryptów ColorHexa oraz ColorWizard i były identyczne. W sieci istnieje jeszcze sporo podobnych serwisów, ale to nieistotne, bo w większości oferują zbliżoną funkcjonalność.

ColorHexa prezentuje szczegółowe informacje na temat szukanego koloru. Prezentuje kolory pośrednie pomiędzy dwoma podanymi kolorami, aż w końcu przedstawia zestawy kolorów dopasowanego do bazy według założonych kryteriów. Wszystko to skromnej, lekko eleganckiej formie.

Niestety dla mnie osobiście mało ważne są wartości składowych koloru zapisane w kilkunastu postaciach. Jako twórca arkuszy stylów kaskadowych korzystam jedynie z zapisu heksadecymalnego, a pewnie każdy ma swoje uzasadnienie do określonego zapisu koloru. Moim naturalnym krokiem naprzód będzie używanie notacji RGBA W przyszłości. Wiem, jak poszczególne składowe wpływają na ostateczny kolor, ale nadal najbardziej interesujący aspekt tego typu narzędzi to algorytm działania, który poznam i praktycznie wykorzystam.