JavaScript przeżywa kolejną młodość w ostatnich latach. Coraz więcej bibliotek i lepsze wsparcie standardów przez przeglądarki pozwalają na szersze wykorzystanie jego możliwości. ECMAScript 5 i przenoszenie ciężaru generowania stron z serwerów do przeglądarek klientów. JavaScript staje się powoli najpopularniejszą technologią internetową.

JavaScript. Programowanie obiektowe to bardzo dobra książka dla osób, które szukają podstawowych informacji. Jednocześnie osoby bardziej zaawansowane w kwestiach technicznych, znajdą tutaj szereg przydatnych wiadomości. Wiele aspektów dotyczących podstawych zasad i możliwości JavaScriptu.

Stoyan Stefanov jest człowiekiem z wielkim doświadczeniem. Początkowe rozdziały opisują podstawowe zagadnienia w temacie programowania. Jeśli znasz typy wbudowane, rozumiesz instrukcje warunkowe i działanie funkcji to spokojnie omiń pierwsze kilkadziesiąt stron. Osoby średniozaawansowane z pewnością poradzą sobie z czytaniem pojedynczych rozdziałów. Dokładnie omówione zostały prototypy i domknięcia, które są specyficznymi elementami tego języka.

Autor przytacza w trakcie wiele przykładów, niejednokrotnie przezentując wyniki kodu w konsoli JS przeglądarki. Niestety zrozumienie kodu nierzadko sprawia problemy z powodu przypadkowego tłumaczenia. Przykładowo jedna linia kodu zawiera polskie nazwy zmiennych, funkcji czy obiektów, a nastepna oryginalne odpowiedniki. Analiza takiego kodu sprawia wiele problemów. Mimo, tego merytorycznie książka jest solidnym źródłem wiedzy i rzeczywistych przykładów wykorzystania JS. Brak pewnych obiektowych mechanizmów wcale nie przekreśla technologii. Podobne funkcjonaloności jak dziedziczenie i wzorce projektowe uzyskamy sami przy pewnym zaangażowaniu i pomocy autora.

Zanim przeczytałem podaną książkę miałem podstawowe umiejętności z zakresu JavaScriptu. Dzisiaj czuję się o wiele pewniej i pełną świadomością dokonuje modyfikacji czudzego i mojego kodu. Osobiście polecam książkę wszystkim, którzy jeszcze nie znają JavaScriptu, ale mają podstawową wiedzę na temat programowania. Książka jest bardzo dobra, ale samo tłumaczenie średnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *