Kategorie
Java Script Książki

JavaScript. Programowanie obiektowe

JavaScript przeżywa kolejną młodość w ostatnich latach. Coraz więcej bibliotek i lepsze wsparcie standardów przez przeglądarki pozwalają na szersze wykorzystanie jego możliwości. ECMAScript 5 i przenoszenie ciężaru generowania stron z serwerów do przeglądarek klientów. JavaScript staje się powoli najpopularniejszą technologią internetową.

JavaScript. Programowanie obiektowe to bardzo dobra książka dla osób, które szukają podstawowych informacji. Jednocześnie osoby bardziej zaawansowane w kwestiach technicznych, znajdą tutaj szereg przydatnych wiadomości. Wiele aspektów dotyczących podstawych zasad i możliwości JavaScriptu.

Stoyan Stefanov jest człowiekiem z wielkim doświadczeniem. Początkowe rozdziały opisują podstawowe zagadnienia w temacie programowania. Jeśli znasz typy wbudowane, rozumiesz instrukcje warunkowe i działanie funkcji to spokojnie omiń pierwsze kilkadziesiąt stron. Osoby średniozaawansowane z pewnością poradzą sobie z czytaniem pojedynczych rozdziałów. Dokładnie omówione zostały prototypy i domknięcia, które są specyficznymi elementami tego języka.

Autor przytacza w trakcie wiele przykładów, niejednokrotnie przezentując wyniki kodu w konsoli JS przeglądarki. Niestety zrozumienie kodu nierzadko sprawia problemy z powodu przypadkowego tłumaczenia. Przykładowo jedna linia kodu zawiera polskie nazwy zmiennych, funkcji czy obiektów, a nastepna oryginalne odpowiedniki. Analiza takiego kodu sprawia wiele problemów. Mimo, tego merytorycznie książka jest solidnym źródłem wiedzy i rzeczywistych przykładów wykorzystania JS. Brak pewnych obiektowych mechanizmów wcale nie przekreśla technologii. Podobne funkcjonaloności jak dziedziczenie i wzorce projektowe uzyskamy sami przy pewnym zaangażowaniu i pomocy autora.

Zanim przeczytałem podaną książkę miałem podstawowe umiejętności z zakresu JavaScriptu. Dzisiaj czuję się o wiele pewniej i pełną świadomością dokonuje modyfikacji czudzego i mojego kodu. Osobiście polecam książkę wszystkim, którzy jeszcze nie znają JavaScriptu, ale mają podstawową wiedzę na temat programowania. Książka jest bardzo dobra, ale samo tłumaczenie średnie.