Kategorie
Przemyślenia

Jak zostać programistą webowym?

Wynagrodzenia rosną, bezrobocie spada, a praca szuka ludzi. Wszystko to prawda, ale jednak nie w każdej branży. Programiści i wszelkiej maści specjaliści IT mają, rzeczywiście łatwiej w życiu, ale czy aż tak łatwo jak wydaje się ludziom stojącym z boku. Zatem jak zostać programistą stron internetowych?

Pewnego dnia przypadkowo znalazłem w sieci film autorstwa Samuraja Programowania, który poruszał temat rozpoczęcia kariery programisty od zera. Ponad dwadzieścia minut materiału porusza wiele kwestii związanych z wyborami, kosztami, wyrzeczeniami, planami i możliwościami. Osobiście zgadzam się z punktem widzenia autora, ponieważ sam prowadziłem różne kursy z kilkoma osobami. Dodam jeszcze 3 grosze od siebie.

Wysoki próg wejścia

Osoby, które nigdy wcześniej nie programowały i generalnie są słabe technicznie będą potrzebowały dużo więcej czasu przy zaczynaniu wszystkiego do zera. Jednak nawet taka droga jest możliwa po pewnymi względami. Mniej istotny jest wiek, ale również ważny. Jednak najważniejsza jest chęć zmiany obecnej sytuacji, właściwa motywacja, determinacja i systematyczność.

Programista nie boi się matematyki, logiki czy algorytmiki. Dodatkowo sam szuka rozwiązania problemów, wielokrotnie sprawdza różne scenariusze, a przede wszystkim rozwija swoje umiejętności. Podobnie jak w każdym zawodzie, praca i doświadczenie sprawiają, że jesteśmy lepsi. Programista, który zaczynał 10 lat temu, również był laikiem w wielu tematach, a żeby być na bieżąco czyta, programuje, szuka, testuje, czyli poświęca własny czas na rozwój.

Zostanie dobrym programistą wymaga dużo czasu. Pozostanie dobrym programistą wymaga dużo więcej czasu.

Jeśli ktoś myśli, że zostanie programistą jest trudne to absolutnie się z nim zgadzam. Jednak jest możliwe i zależy tylko od nas samych. Osoba, która zajmuje się programowaniem, dalej poświęca swój czas. Taka praca wymaga znajomości kolejnych narzędzi, bibliotek, frameworków, koncepcji i języków. Jeśli jesteś wysoko to ciągle chcesz iść wyżej, ale nie możesz się zatrzymać. Wszyscy za twoimi plecami tylko na to czekają i zostawią cię z tyłu w mgnieniu oka, jeśli na to pozwolisz.

Brutalna prawda

Przyszłość jest nieznana, a tylko pojedyncze osoby to wizjonerzy. Pozostali to odtwórcy, ale nie ma w tym nic złego. Robimy to do czego jesteśmy zdolni. Inżynierowie, technicy, programiści zmieniają świat i tak pozostanie. Jeśli masz czas i chęć do zmiany to zaryzykuj. Może akurat, okaże się, że to właściwy wybór i twoja sytuacja się poprawi, ale pamiętaj, że to nie jest łatwa ścieżka. Jeśli już raz na nią wejdziesz to idź konsekwentnie do przodu.

3 odpowiedzi na “Jak zostać programistą webowym?”

Uważam, że jak ktoś chce coś zmienić w swoim życiu, to z łatwością to zrobi. Wystarczy determinacja. Ja na przykład zacząłem przygodę z wordpressem i dopasowywaniem szablonów. Nie jest to może dokładnie programowanie, ale już przynajmniej droga w tym kierunku :)

Popularny jest również zawód specjalisty ds. UX, który odpowiedzialny jest za doświadczenie użytkownika związane z korzystaniem z produktu interaktywnego. Warto więc przemyśleć dobrze co nas najbardziej interesuje, gdyż dzisiaj IT jest tak rozwijającą się branżą, że ilość stanowisk jest bardzo wysoka i jest w czym wybierać ;)

Możliwość komentowania została wyłączona.