Poniższy artykuł jest początkiem serii artykułów na temat Zend Framework. Cykl artykułów kierowany jest głównie do osób początkujących. W kolejnych artykułach postaram się przedstawić w przystępny sposób podstawowe mechanizmy jakich używa się przy tworzeniu aplikacji internetowych. Programiści, którzy znają Zend Framework najpewniej nie znajdą tutaj wiele ciekawych fragmentów, jednak mimo wszystko zachęcam do analizy artykułu i komentarzy.
Wstęp
Zakładam, że osoby zainteresowane, tym kursem znają technologie XHTML oraz CSS, gdyż jest to absolutna podstawa w sytuacji gdy chcemy zajmować się aplikacjami internetowymi. Dla osób, które mają małe doświadczenie z nowoczesnymi technologiami oraz standardami sieciowymi polecam niezawodny kurs BrowseHappy. Kurs ten jest bardzo dobrym wstępem do zrozumienia specyfiki aplikacji internetowych.
Oprócz XHTML i CSS, warto znać podstawy SQL, który będzie niezbędny przy korzystaniu z bazy danych. W przykładach będziemy korzystać z bazy danych MySQL, a także PHP. Znajomość tego języka będzie wymagana, ponieważ sam Zend Framework jest obiektowym zestawem narzędzi napisanych w PHP5. Więcej na temat Zend Framework można znaleźć także na polskiej stronie projektu.
Do prawidłowego funkcjonowania naszych przykładów, jak i prawdziwych aplikacji potrzebne jest także odpowiednie środowisko. Skrótowo takie środowiska noszą nazwy WAMP i LAMP w zależności od systemu operacyjnego. Instalacja poszczególnych elementów jest niezbędna, a sposób w jaki to zrobimy jest mało istotny.
Zaletami zestawów WAMP i LAMP są wszystkie składniki, które pobieramy i instalujemy w tym samym czasie. Minusem takiego rozwiązania mogą być nieaktualne składniki, więc najlepiej pobrać wszystkie elementy samemu i dokonać instalacji. Prawidłowa instalacja i konfiguracja środowiska pozwoli nam oglądać stronę http://localhost/
na naszym komputerze.
Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze ostatniej wersji Zend Framework, który pobieramy ze strony producenta. Prawidłowa instalacja nie jest skomplikowana i wymaga jedynie rozpakowania ściągniętego archiwum oraz skopiowania katalogu library
do głównego katalogu naszego projektu.
Architektura MVC
Zend Framework korzysta z wzorca projektowego MVC, który bardzo dobrze pasuje do specyfiki aplikacji internetowych. Aplikacja napisana przy pomocy tego wzorca zawiera trzy główne składniki:
- Model
- Serce naszej aplikacji. Zawiera klasy PHP i nie zawiera kodu XHTML.
- Widok
- Część prezentacyjna naszej aplikacji. Zawiera szablony odpowiedzialne za wizualizację danych.
- Kontroler
- Część sterująca naszej aplikacji, która służy do komunikacji modelu i widoku. Kontroler nie powinien zawierać zapytań SQL, ani kodu XHTML.
Zastosowanie wzorca projektowego MVC pozwala na oddzielenie warstwy prezentacyjnej od logiki biznesowej. Takie rozdzielenie daje ogromne korzyści podczas tworzenia projektu, jak i późniejszego rozwijania aplikacji.
Zend Framework korzysta także, z przyjaznych adresów URL, które mają duże znaczenie dla wyszukiwarek internetowych. Aby uzyskać takie przyjazne adresy, najprościej skorzystać z modułu mod_rewrite
udostępnianego przez serwer Apache.
Podsumowanie
Artykuł ten przedstawia wymagania wobec osoby, która ma zamiar nauczyć się tworzenia aplikacji internetowych w oparciu o Zend Framework. Kolejne odcinki będą opisywać podstawowe klasy frameworka, a także przykłady ich wykorzystania do budowania aplikacji internetowych.
4 odpowiedzi na “Zend Framework – wprowadzenie”
wstęp bardzo zachęcający, czekam na rozwinięcie ;)
Hejka,
Będzie dalsza część artykułu? Bo byłbym BAAAARDZO zainteresowany :)
Pozdrawiam :)
wprowadzenie zachęcające, ale dalszej części nie widać :/
Mam teraz trzy powody, aby wrócić do ZF i napisania artykułu na temat jego używania.