Kategorie
Książki

Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe. Wydanie II

standardy-sieciowe-okładkaStandardy sieciowe są bardzo ważne, ponieważ pozwalają sieci rozwijać się we właściwym kierunku. Gdyby nie zalecenia W3C strony internetowe nadal tworzone byłyby na tabelkach. Programiści korzystali z przestarzałych technik znanych z początków powstawania sieci. Wszystkie te złe nawyki hamowałyby dynamiczny rozwój internetu, ponieważ były niestandardowe.

Standardy sieciowe zostały ustanowione wiele lat temu, ale bardzo dynamiczny rozwój sieci nie pozwolił na ich stosowanie. Dopiero po latach, kiedy modernizacja witryn internetowych była coraz bardziej kosztowna i czasochłonna cały świat związany z WWW postanowił to zmienić.

Standardy sieciowe sprawiają, że strony internetowe działają szybciej, a ich aktualizacja jest łatwiejsza. Stosowanie języków XHTML i CSS powoduje, że nasze witryny wyglądają tak samo lub bardzo podobnie pod różnymi przeglądarkami. Mało tego poprawnie napisana strona jest także dostępna dla urządzeń przenośnych, czytników ekranów i innych aplikacji, które obsługują standardy sieciowe. Korzystanie z ECMAScript oraz DOM pozwala na zwiększenie użyteczności naszych stron bez konieczności rozwidlania kodu.

Korzyści płynące ze stosowania standardów sieciowych są bezsprzeczne. Na rynku jest wiele książek dotyczących tej tematyki, ale jedna z nich jest warta szczególnej uwagi. Współautor standardów sieciowych Jeffrey Zeldman napisał w 2004 roku książkę, która opisywała historię i cel powstania standardów sieciowych. Po trzech latach autor wzbogacił swoją książkę o nowe przykłady i informacje, które w dalszej części dotyczą standardów sieciowych. W ten sposób powstała pozycja Projektowanie stron internetowych. Standardy sieciowe (wyd. II), która została przetłumaczona i wydana na polskim rynku przez wydawnictwo Helion.

OSTATECZNA OCENA: 5/5

  • Autor: Jeffrey Zeldman
  • Tytuł oryginału: Designing with Web Standards (2nd Edition)
  • Tłumaczenie: Szymon Kobalczyk
  • ISBN: 83-246-0774-9
  • Format: B5, stron: 464
  • Data wydania: 03/2007 (Helion)

2 odpowiedzi na “Projektowanie serwisów WWW. Standardy sieciowe. Wydanie II”

22 grudnia, NIE 22 grudzień. Zdanie: 22 grudzień mojego życia oznacza: mam 22 lata, przeżyłem(am) 22 lata) – tylko wtedy jest to poprawne!!!!!!!!!

No cóż szablony WordPressa są idealnym przykładem, że nawet ustawienie właściwego formatu daty w opcjach zarządzania nie powoduje tego czego oczekujemy.

Możliwość komentowania została wyłączona.