Kategorie
Blog WordPress

Spam w komentarzach WordPress

WordPress pozwala na bardzo łatwe tworzenie wpisów na blogu. Pisanie komentarzy przez czytelników jest równie proste i przyjemne, jeśli wyłączymy konieczność rejestrowania i logowania użytkowników. Wówczas jednak nasze artykuły bardzo szybko staną się siedliskiem spamu, rozsiewanego przez wredne roboty. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu.

Jeżeli prawdziwa osoba chce zostawić odpowiedź po przeczytaniu naszego wpisu, powinno się to odbyć jak naprościej. Wystarczające będą podpis, treść komentarza oraz adres email, który nie będzie publikowany. Co jednak z robotami, dla których podanie takich danych jest banalną czynnością?

Nie możemy wymagać rejestracji użytkowników, a potem logowania tylko dla komentowania wpisów. Po pierwsze zniechęci to osoby czytające nasze teksty. Po drugie roboty mogą równie łatwo założyć fikcyjne konto, aby dalej atakować nas spamem.

Rozwiązaniem może być dla nas wtyczka Spam Karma 2, która sprawdza wiele dróg, jakimi krąży spam. Proces instalacji i włączenia przebiega bezproblemowo, nawet w najnowszej wersji WordPress 2.7 Coltrane. W panelu administracyjnym możemy zmienić paramety dostępnych filtrów antyspamowych.

Innym rozwiązaniem jest wtyczka Akismet, dostępna w WordPress od samego początku. Jednak do jej prawidłowego działania niezbędny jest unikalny API key, który otrzymamy po założeniu konta na stronie WordPress.

Osobiście używam Span Karma 2, ale nie wątpię, że Akismet byłby równie skuteczny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.