Manual PHP na żądanie

Dobry programista zna nie tylko składnię języka jakiego używa, ale potrafi także czytać komunikaty, ostrzeżenia i błędy jakie spotyka w czasie pracy. Kiedy taka wiadomość ukaże się naszym oczom jesteśmy zmuszeniu do skorzystania z dokumentacji. Co może zrobić programista PHP w takiej sytuacji?

Hipotetyczna sytuacja

Tworzymy skrypt PHP, który będzie usuwał plik some-file.txt. Banalny kod naszego skryptu jest zapisany w pliku delete-file.php. Poniżej znajduje się kod naszego programu.

<?php
	unlink('some.file');
?>

Uruchamiamy nasz skrypt i widzimy poniższą informację.

Warning: unlink(some.file) [function.unlink]: No such file or directory in /home/ash/public_html/test/delete-file.php on line 2

Domyślamy się, że problem stanowi funkcja unlink, która nie znalazła wskazanego pliku. Skorzystajmy zatem ze strony manula, gdzie znajdziemy opis danej funkcji, a potem rozwiązanie problemu. Równie łatwo możemy ten proces usprawnić.

Rozwiązanie

Ostrzeżenie, które zobaczyliśmy zawiera link do dokumentacji PHP. Sam link jest podany w takiej formie, która uniemożliwia zwykłe kliknięcie myszką. Pomocny okaże się moduł mod_rewrite serwera Apache , który przepisuje adresy URL. Reguły przepisywania adresów umieszczamy w pliku .htaccess.

RewriteEngine On
RewriteBase /~ash/test/
RewriteRule function.* http://pl.php.net/manual/en/$0.php [L]

Pierwsza linia włącza przepisywanie adresów przez moduł serwera. Kolejna linia wskazuje na lokalizację naszego katalogu z projektem. Jeżeli projekt znajduje się w domyślnym katalogu Apache to drugą linię pomijamy. Ostatnia linia odpowiada za właściwe przepisywanie adresów. Żądanie postaci function.* zostanie przekierowane do odpowiedniego adresu w dokumentacji PHP.

Kiedy tworzymy kolejny projekt konieczne jest skopiowanie pliku .htaccess lub samych reguł, ale nawet pomimo, tego uważam, że opisana metoda daje łatwy dostęp do dokumentacji PHP.

Jedna odpowiedź do “Manual PHP na żądanie”

  1. … ale także potrafić czytać – znów rusycyzm, ale także umieć (o reszcie nie wspomnę) Pozdrawiam purysta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *