Kategorie
Książki

AJAX i PHP. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych

Recenzja książki. Podstawy AJAX i PHP w prostej formie i łatwej treści.

book-ajaphpWspółczesne aplikacje internetowe stają się coraz bardziej interaktywne. Interfejsy użytkowników pozwalają na działanie stron bez przeładowywania. Nowoczesne technologie takie jak AJAX pozwalają osiągnąć efekty znane dotychczas tylko z aplikacji biurowych. Technologia ta jest szeroko wykorzystywana przez wiele serwisów (np. Google).

AJAX jest technologią, która pozwala na asynchroniczne łączenie się z serwerem poprzez obiekt XMLHttpRequest. W czasie takiego połączenia dane mogą być pobierane lub zapisywane na serwerze, a sama strona nie jest przeładowywana jak w tradycyjnym modelu żądania. Aplikacje oparte o powyższy schemat dokonują aktualizacji w interfejsie użytkownika o wiele szybciej. AJAX korzysta z obiektowego modelu dokumentu (DOM) i JavaScript.

Książka zawiera 10 projektów omawiających szczegółowo możliwości technologii AJAX. Dzięki niej możemy nauczyć się weryfikowania danych w formularzach lub tworzenia podpowiedzi podczas wyszukiwania. Inne ciekawe projekty zrealizowane w książce to chat, czytnik, tabela z sortowaniem wierszy oraz tworzenie grafiki SVG. Autorzy w sposób przejrzysty i rzeczowy objaśniają kolejne przykłady. Zarówno kod tworzony w JS, jak i w PHP czy CSS jest opisywany z dodatkowym naciskiem na problemowe kwestie. Na końcu przedstawione są propozycje rozszerzenia, omawianego przykładu o następne funkcjonalności.

Przedstawione projekty może nie porażają swoim rozmachem, ale pokazują główne zalety i wady AJAX. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych może być naprawdę łatwe i przyjemne, jeśli tylko dokładnie prześledzimy omówione przykłady. Książka wydana przez Helion jest przeznaczona dla programistów, rozpoczynających swoje kodowanie w AJAX.

OSTATECZNA OCENA: 3/5

  • Autorzy: Cristian Darie, Bogdan Brinzarea, Filip Chereches-Tosa, Mihai Bucica
  • Tytuł oryginału: Ajax and PHP: Building Responsive Web Applications
  • Tłumaczenie: Julia Malinowska
  • ISBN: 83-246-0644-0
  • Format: B5, stron: 328
  • Data wydania: 11/2006 (Helion)