Kolorowanie wierszy i kolumn w tabeli

zebra-striping Tabele to jedne z najpopularniejszych elementów jakie występują na stronach internetowych. Rozbudowana struktura tabel pozwala na osiągnięcie wspaniałych efektów poprzez zastosowanie stylów kaskadowych.

Przykłady stylizacji tabel zostały w 2006 roku zebrane przez niezawodny Smashing Magazine. Czas w sieci upływa bardzo szybko, wiele z tych przykładów, jeśli nie wszystkie to przykłady przestarzałe. Jednak ten sam Smashing Magazine w nowszym artykule prezentuje naprawdę atrakcyjne przykłady. Niestety wygląd to nie wszystko.

Problem

Wielokrotnie zdarza się, że za ciekawym wyglądem tabeli kryje się nadmierna liczba klas, które dotyczą poszczególnych elementów. Podstawowa struktura tabeli składa się z trzech znaczników <table>, <tr> oraz <td>, które tworzą odpowiedni element tabeli, wiersze i poszczególne komórki.

Taka struktura nie pozwala na zbyt wiele, ponieważ odniesienie się do elementów poprzez selektory kontekstu jest wręcz niemożliwa. Jedyne dostępne rozwiązanie to wykorzystanie atrybutów <class> i selektorów klas.

Kolorowanie wierszy i kolumn wymaga użycia atrybutu <class> dla każdej komórki. Kolorowanie samych wierszy uzyskamy poprzez atrybuty<class> dla poszczególnych znaczników <tr>. Poniższe style określają kolor tła dla nieparzystego i parzystego wiersza oraz nieparzystej i parzystej kolumny.

.odd-row {
	background: #eee;
}
.even-row {
	background: #ccc;
}
.odd-column {
	background: #fcc;
}
.even-column {
	background: #f44;
}

Zamierzony efekt zostanie osiągnięty, ale kod naszej tabeli stanie się mniej czytelny, zarówno dla wyszukiwarek, jak i dla ludzie. Istnieje dobra alternatywa dla powyższego rozwiązania.

Rozwiązanie pośrednie

Konieczne zmiany dotyczą kodu tabeli. Struktura tabeli udostępnia elementy grupujące wiersze oraz kolumny. Znaczniki <thead>, <tbody> oraz <tfoot> grupują odpowiednio wiersze nagłówka, danych i stopki.

Analogiczne przeznaczenie ma znacznik <colgroup>, który obejmuje poszczególne kolumny tabeli, zdefiniowane przez znaczniki <col>.

Ważne jest zrozumienie kolejności wyświetlania warstw, które tworzą strukturę tabeli. Szczegółowy artykuł na ten temat napisał Roger Johansson.

Zmodyfikowana struktura pozwala na użycie analogicznych stylów w arkuszu, jednak zamiast selektorów klasy korzystamy z selektorów kontekstu.

Nowoczesne podejście

Selektory potomka oferowane przez CSS3 umożliwiają jeszcze dokładniejsze odwołanie się do elementów w strukturze dokumentu. Niestety Internet Explorer nie obsługuje selektora potomka, co jest sporym mankamentem tego rozwiązania.

col:nth-child(odd) {
	background: #faa;
}
col:nth-child(even) {
	background: #f44;
}
tbody tr:nth-child(odd) {
	background: transparent url(img/grey-10-transparent.png) 0 0 repeat;
}
tbody tr:nth-child(even) {
	background: transparent url(img/grey-50-transparent.png) 0 0 repeat;
}

Właściwe dobranie kolorów tła oraz obrazów pozwala na uzyskanie właściwego kolorowania wierszy i kolumn. Wygląd tabeli jest dokładnie taki, jak oczekiwaliśmy. Dodatkowa zaleta tego podejścia to struktura tabeli wolna od zbędnych atrybutów <class>.

Podsumowanie

Przedstawione przykłady różnią się sposobem w jaki uzyskano efekt końcowy. Czytelniejsza struktura i lżejszy kod to wielka zaleta. Podobnych rozwiązań istnieje wiele, jednak nie stosuje się ich powszechnie z powodu braku wsparcia po stronie Internet Explorera.

Join the Conversation

Brak komentarzy

 1. When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment.
  Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?

  Thanks!

 2. I pay a quick visit еvery day а few blogs ɑnd blogs
  to гead content, however this web ite offеrs quality based
  writing.

 3. My brother recommended Ӏ might lіke thіѕ web site.
  Ꮋe wɑs once entirely rіght. Tһis publish truly
  made my day. Yⲟu cann’t beliеve just how muchh tіme I had spent foг thiѕ
  info! Thanks!

 4. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort
  to generate a top notch article… but what can I say… I procrastinate a
  whole lot and never manage to get nearly anything
  done.

 5. Ꮲretty portion of content. I juѕt ѕtumbⅼеd upon your weƄsite
  and in accession capital to assert that I acquіrе actually enjoyed account your blog
  posts. Anyway I will be subscribing for your fеeds and
  even I fulfillment you access persistently rapidly.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *