Od razu zaznaczam, że nie będę przekonywał nikogo o wyższości jednego rozwiązania na drugim. Osoby znające te skróty zapewne znają ich pochodzenie i wiedzą do czego służą. Dalsza część artykułu przedstawia najpopularniejsze pakiety wolnego oprogramowania do obsługi witryn internetowych, sposoby instalacji i konfiguracji.
Podstawowe składniki takich platform to serwer Apache, baza danych MySQL oraz interpreter PHP, które przydają się podczas programowania i testowania aplikacji internetowych na lokalnym komputerze. Poszczególne elementy powstały niezależnie, ale razem tworzą znakomity zestaw, którego koszt jest niski w porównaniu z komercyjnymi rozwiązaniami.
Istnieje jeszcze kilka zalet takiego rozwiązania. Serwer lokalny jest darmowy, możliwa jest zmiana jego ustawień i działa nawet przy braku połączenia z internetem. Konta hostingowe często są płatne, ale nie zawsze. Tak samo jest z ustawieniami, które ze względów bezpieczeństwa często są niedostępne dla użytkowników. Ostatnim minusem jest połączenie z internetem, niezbędne dla dostępu do strony.
LAMP
W przypadku GNU/Linux sprawa jest bardzo prosta, ponieważ wymienione komponenty są dostępne dla większości dystrybucji. Mimo, tego zawsze możliwe jest ściągnięcie aktualnej wersji z internetu lub repozytorium. Najpewniej będą to poniższe polecenia.
sudo apt-get install apache2
sudo apt-get install php5
sudo apt-get install mysql
WAMP
W przypadku Windowsa istnieją paczki, które po instalacji pozwalają na korzystanie ze wszystkich elementów. Cały proces sprowadza się często do wyboru miejsca instalacji oprogramowania. Większość elementów zostanie od razu poprawnie skonfugurowana.
Krasnal Serv
Krasnal Serv to darmowe oprogramowanie, które umożliwia uruchomienie własnego serwera typu WAMP. Możliwe jest uruchomienie serwera WWW bez potrzeby konfigurowania Apache’a i innych elementów w systemie Microsoft Windows. Najnowsza wersja (2.7) pozwala na przełączanie się w locie między PHP4 i PHP5. Serwer działa niestabilnie w przypadku systemów Windows 9.x/ME.
Skład serwera w wersji 2.7 stanowi:
- Apache 1.3.31
- PHP 4.3.9 + SQLite
- PHP 5.0.2
- MySQL 3.23.58
- ActivePerl 5.6.1.628
- phpMyAdmin 2.6.2 pl2
- Zend Optimizer 2.0.3
- CesarFTP 0.99g
- Webalizer 2.1
- Free SMTP Server
- SQLiteManager 1.0.1
VertrigoServ
VertrigoServ to serwer, którego używałem przez długi czas. Poprzednio stosowałem KrasnalServ, który jednak zbyt wolno się rozwija, jeśli w ogóle. Składniki tego serwera są o wiele aktualniejsze.
Serwer w wersji 2.21 zawiera:
- Apache 2.0.63
- PHP 5.2.6
- MySQL 5.0.51b
- SQLite 3.5.9
- Smarty 2.6.19
- PhpMyAdmin 2.11.7
- ZendOptimizer 3.3.3
- SQLiteManager 1.2.0
WampServer
WampServer 2 to darmowy pakiet typu WAMP. Umożliwia instalację, uruchamianie oraz obsługę w systemie MS Windows serwera WWW opartego na serwerze Apache, interpretera skryptów PHP oraz serwera baz danych MySQL.
WampServer 2 nazywany wcześniej WAMP5 jest platformą opartą na licencji GPL. Jej głównym twórcą jest Francuz Romain Bourdon, którego wspiera społeczność portalu phpteam.net.
WampServer w wersji 2.0 zawiera:
- Apache 2.2.11
- PHP 5.3.0
- MySQL 5.1.36
- PhpMyAdmin 3.2.01
XAMPP
XAMPP jest darmowym wieloplatformowym pakietem opartym na licencji GNU General Public License. Składa się głównie z serwera Apache, bazy danych MySQL i interpreterów dla skryptów napisanych w PHP i Perlu. XAMPP działa między innymi na systemach MS Windows, Linux, Solaris i MacOS X.
Podsumowanie
Większość platform WAMP zawiera dodatkowe oprogramowanie przydatne podczas tworzenia i testowania aplikacji internetowych. Sam proces instalacji takiego oprogramowania jest łatwy. Pewne trudności zdarzają się przy konfiguracji niestandardowych opcji. Poza tym jest to idealne rozwiązanie na początku przygody z tworzeniem aplikacji internetowych.
Często spotykany PhpMyAdmin jest stosowany do zarządzania bazami danych. Nierzadko udostępniane są inne silniki baz danych, np. SQLite. Warto włączyć niektóre przydatne moduły serwera Apache, które domyślnie bywają wyłączone, jak choćby mod_rewrite, czy mod_userdir.