Kategorie
Książki

Ajax. Wzorce projektowe

Recenzja książki o tematyce wzorców projektowych dla technologii AJAX.

Wydawnictwo O’Reilly słynie z wielu książek technicznych, które sprzedały się na całym świecie w milionach sztuk. Wiele z nich zostało przetłumaczonych na inne języki, w tym polski. Najpopularniejszy wydawca książek informatycznych w Polsce, czyli Helion posiada w swojej ofercie także tłumaczenia książek z wydawnictwa O’Reilly. Ajax to stara technologia, dlatego przez lata zostały dla niej wypracowane doskonałe rozwiązania. Najpowszechniejsze wzorce projektowe zostały opisane w tej właśnie książce.

Ajax. Wzorce projektowe to książka dla projektantów aplikacji internetowych. Przykłady przedstawione przez autora to najczęściej stosowane rozwiązania. Po przeczytaniu tej książki projektowanie aplikacji z wykorzystaniem technologii Ajax stanie się o wiele łatwiejsze. Tworzenie dynamicznych interfejsów użytkownika, zdalne wywoływanie poleceń i transformacje XSLT zostały dokładnie opisane przez autora. Po przeczytaniu książki łatwiejsze stanie się manipulowanie elementami DOM oraz kwestie użyteczności i dostępności stron internetowych.

Książka opisuje początki technologii Ajax oraz podstawy projektowania aplikacji z jej wykorzystaniem. Sama technologia jest połączeniem XML oraz JavaScript. Asynchroniczne przesyłanie danych pomiędzy serwerem a przeglądarką to główna idea technologii. Autor skupia się również na usługach sieciowych oraz aspektach ponownego wykorzystania kodu i optymalizacji pod kątem wydajności. Książka przedstawia sposoby tworzenia użytecznych formularzy oraz efektów graficznych. Ostatnia grupa wzorców opisanych w książce stanowi techniki diagnozowania tworzonych aplikacji.

OSTATECZNA OCENA: 4/5

  • Autorzy: Michael Mahemoff
  • Tytuł oryginału: Ajax Design Patterns
  • Tłumaczenie: Tomasz Walczak
  • ISBN: 978-83-246-0761-7
  • Format: 168×237, 672 stron
  • Data wydania: 02/2007 (Helion)