Kategorie
Java Script

wmd – alternatywa dla TinyMCE

Podstawowe informacje na temat edytora wmd. Format markdown to ciekawa alternatywa.

Język HTML oraz XHTML to główne technologie używane przy tworzeniu stron internetowych. Niestety nie wszyscy, którzy mają styczność z internetem to ludzie techniczni. Właśnie dla takich ludzi stworzono edytory WYSIWYG, czyli dostajesz, co widzisz. Jednak ten wpis dotyczy edytora WYSIWYM, którym jest wmd.

Markdown to język znaczników przeznaczony do formatowania tekstu, który został stworzony przez Johna Grubera i Aarona Swartza. Podstawowy cel składni język to uproszczenie tworzenia i formatowania tekstu. Tekst zapisany w takim formacie jest przetwarzany to semantycznego XHTML. Nic nie stoi na przeszkodzie w zapisywaniu obydwu wersji na wypadek przyszłych aktualizacji tekstu.

Podstawowym problemem edytorów WYSIWYG jest generowanie niepoprawnego kodu. Wina stoi nie tylko po stronie parsowania tekstu przez skrypt, ale także oczekiwaniach użytkownika, co do samego formatowania tekstu. Zalety edytorów WYSIWYM to generowanie semantycznego kodu, który nie zawiera formatowania wewnątrz znaczników tekstu. Wygląd takiego tekstu zależy od zewnętrznych arkuszy stylów.

Edytor wmd to doskonała alternatywa dla TinyMCE, popularnego edytora WYSIWYG. Wprawdzie nie korzystałem z ostatnich wersji tego edytora od kilku lat, ale na potrzeby ostatnich projektów stosuję właśnie wmd. Markdown nie jest trudnym formatem i do podstawowych zastosowań zupełnie wystarcza.

W odpowiedzi na “wmd – alternatywa dla TinyMCE”

Możliwość komentowania została wyłączona.