Kategorie
PHP Przemyślenia

Programista PHP – Kraków

Osobiste przemyślenia na temat pracy programisty PHP w Krakowie.

Praca programisty to najczęstsze, moim zdaniem, stanowisko ludzi związanych z branżą IT. Pomijam ludzi, którzy wymieniają dusze w drukarkach oraz instalują sterowniki, bo informatycy to inna grupa zawodowa. Są jeszcze konsultanci, kierownicy projektów, inżynierowie oprogramowania i dyrektorzy, a tych jest zdecydowanie mniej. Czym w takim razie zajmuje się programista? Najczęściej i najpewniej zajmuje się tworzeniem stron lub aplikacji internetowych jako programista PHP.

Praca programisty to jeden z etapów ścieżki rozwoju ludzi branży IT. Wszystko zależy tylko jak długo ten etap będzie trwał. Jeśli programista jest ambitny, szybko się uczy i umiejętnie wykorzystuje swoje atuty to w ciągu kilku lat awansuje. Ale w jakich firmach najlepiej zdobyć doświadczenie i umiejętności?

Na podstawie regularnych ogłoszeń przesyłanych mi przez serwis infopraca wnioskuję, że krakowski rynek firm zatrudniających programistów PHP jest stabilny. Nie powstaje, ani nie upada wiele firm, a jeśli tak się dzieje to są to małe, kilku lub kilkunastoosobowe firmy. Dostępne ogłoszenia przeważnie, zawierają spore wymagania, przy zupełnie średnim wynagrodzeniu. Pracodawcy rzadko oferują umową o pracę lub inny rodzaj umowy, często szukając praktykantów lub stażystów. Gdzie w takim razie, najlepiej aplikować, aby w zdobyć cenne doświadczenie.

Oferty pracy

Krakowskie e-Centrum Informatyczne, bardziej znane jako Kei to firma, która jest jednym z wiodących rejestratorów domen oraz dostawców usług hostingowych w Polsce. Na podstawie osobistych doświadczeń stwierdzam, że praca w tej firmie dostarcza wiele satysfakcji. Oprócz podstawowych wymagań dotyczących XHTML, CSS oraz JavaScript, programiści PHP nieustannie zmagają się z problemami wydajności, optymalizacji i utrzymywania oprogramowania. Firma gwarantuje stosowanie nowoczesnych technologii i dostęp do testowania aplikacji w warunkach wysokiego obciążenia infrastruktury. Osobiście polecam.

Veneo to krakowska agencja interaktywna, która działa od 2004 roku. Firma specjalizuje się w tworzeniu serwisów internetowych. Na podstawie włąsnych doświadczeń, wiem, że Veneo stosuje zarówno, efektywne metody programowania, jak i nowoczesne technologie internetowe. Jako dowód polecam sprawdzenie projektów z portfolio firmy. Gdyby tworzyli słabe projekty, nie zatrudniały by ich wiodące firmy. Veneo z pewnością umożliwi rozwój programisty PHP, jeśli tylko znajdzie się wolny wakat.

Ostatnia firma godna polecenia to Lab2. Jestem pewny, że ludzie, którzy pracują w tej firmie to prawdziwi profesjonaliści. Nowoczesne zarządzanie i innowacyjne podejście zapewnia firmie cennych klientów. Moje osobiste doświadczenia przekonują mnie, że osoba, która trafi do Lab2 szybko zyska praktyczne umiejętności i doświadczenie.

Podsumowanie

Wiele osób powie, że nie zna tych firm albo wcale nie uważa ich za rozwojowe i warte uwagi. Jednak jeszcze raz zaznaczam, że to moje osobiste, pewnie subiektywne zdanie. Dlaczego nie polecam gigantów pokroju Onetu, Interii lub chociaż agencji Opcom. Najprościej mówiąc, rzadko otrzymuję ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników przez wymienione firmy. Każdy pracownik Onetu czy Interii potwierdzi, że wiele się tam nauczył i jest usatysfakcjonowany. Jednak nie każdemu odpowiada korporacyjny moloch i biurokratyczne procedury.

Pozostałe firmy zbyt często zmieniają pracowników, bo nie wierzę w ciągu 2 lat kilku czy kilkunastoosobowa firma wymienia cały zespół programistów. Programista PHP, jak każdy inny pracownik pragnie jedynie stabilnej pracy i godnego wynagrodzenia. Jeśli dana firma często poszukuje nowych pracowników to albo rozwija się bardzo błyskawicznie albo, bardziej prawdopodobnie nie dba o swoich pracowników.

2 odpowiedzi na “Programista PHP – Kraków”

Uważasz ludzi, którzy instalują sterowniki za informatyków? To są technicy informatycy albo serwisanci. Prawdziwy informatyk, którego kształcą na studiach „Computer Science” to osoba, która projektuje systemy, algorytmy. Np. program ircbota, z pseudo AI, który ma się uczyć jak odpowiadać, na podstawie analizy rozmów. To zadanie dla informatyka. I nie wymaga tutaj mega znajomości programowania, bo to zadanie programisty, aby to przepisać na kod :)

Najczęściej w ten sposób określa się informatyków, chociaż dużo dokładniejsze są sformułowania: technik, serwisant. Twoja definicja informatyka bardziej odpowiada architektowi lub inżynierowi oprogramowania. Inna sprawa, że dla ludzi nietechnicznych, każdy kto pracuje przy komputerze jest informatykiem.

Możliwość komentowania została wyłączona.