Programista PHP – Kraków

Praca programisty to najczęstsze, moim zdaniem, stanowisko ludzi związanych z branżą IT. Pomijam ludzi, którzy wymieniają dusze w drukarkach oraz instalują sterowniki, bo informatycy to inna grupa zawodowa. Są jeszcze konsultanci, kierownicy projektów, inżynierowie oprogramowania i dyrektorzy, a tych jest zdecydowanie mniej. Czym w takim razie zajmuje się programista? Najczęściej i najpewniej zajmuje się tworzeniem stron lub aplikacji internetowych jako programista PHP.

Praca programisty to jeden z etapów ścieżki rozwoju ludzi branży IT. Wszystko zależy tylko jak długo ten etap będzie trwał. Jeśli programista jest ambitny, szybko się uczy i umiejętnie wykorzystuje swoje atuty to w ciągu kilku lat awansuje. Ale w jakich firmach najlepiej zdobyć doświadczenie i umiejętności?

Na podstawie regularnych ogłoszeń przesyłanych mi przez serwis infopraca wnioskuję, że krakowski rynek firm zatrudniających programistów PHP jest stabilny. Nie powstaje, ani nie upada wiele firm, a jeśli tak się dzieje to są to małe, kilku lub kilkunastoosobowe firmy. Dostępne ogłoszenia przeważnie, zawierają spore wymagania, przy zupełnie średnim wynagrodzeniu. Pracodawcy rzadko oferują umową o pracę lub inny rodzaj umowy, często szukając praktykantów lub stażystów. Gdzie w takim razie, najlepiej aplikować, aby w zdobyć cenne doświadczenie.

Oferty pracy

Krakowskie e-Centrum Informatyczne, bardziej znane jako Kei to firma, która jest jednym z wiodących rejestratorów domen oraz dostawców usług hostingowych w Polsce. Na podstawie osobistych doświadczeń stwierdzam, że praca w tej firmie dostarcza wiele satysfakcji. Oprócz podstawowych wymagań dotyczących XHTML, CSS oraz JavaScript, programiści PHP nieustannie zmagają się z problemami wydajności, optymalizacji i utrzymywania oprogramowania. Firma gwarantuje stosowanie nowoczesnych technologii i dostęp do testowania aplikacji w warunkach wysokiego obciążenia infrastruktury. Osobiście polecam.

Veneo to krakowska agencja interaktywna, która działa od 2004 roku. Firma specjalizuje się w tworzeniu serwisów internetowych. Na podstawie włąsnych doświadczeń, wiem, że Veneo stosuje zarówno, efektywne metody programowania, jak i nowoczesne technologie internetowe. Jako dowód polecam sprawdzenie projektów z portfolio firmy. Gdyby tworzyli słabe projekty, nie zatrudniały by ich wiodące firmy. Veneo z pewnością umożliwi rozwój programisty PHP, jeśli tylko znajdzie się wolny wakat.

Ostatnia firma godna polecenia to Lab2. Jestem pewny, że ludzie, którzy pracują w tej firmie to prawdziwi profesjonaliści. Nowoczesne zarządzanie i innowacyjne podejście zapewnia firmie cennych klientów. Moje osobiste doświadczenia przekonują mnie, że osoba, która trafi do Lab2 szybko zyska praktyczne umiejętności i doświadczenie.

Podsumowanie

Wiele osób powie, że nie zna tych firm albo wcale nie uważa ich za rozwojowe i warte uwagi. Jednak jeszcze raz zaznaczam, że to moje osobiste, pewnie subiektywne zdanie. Dlaczego nie polecam gigantów pokroju Onetu, Interii lub chociaż agencji Opcom. Najprościej mówiąc, rzadko otrzymuję ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników przez wymienione firmy. Każdy pracownik Onetu czy Interii potwierdzi, że wiele się tam nauczył i jest usatysfakcjonowany. Jednak nie każdemu odpowiada korporacyjny moloch i biurokratyczne procedury.

Pozostałe firmy zbyt często zmieniają pracowników, bo nie wierzę w ciągu 2 lat kilku czy kilkunastoosobowa firma wymienia cały zespół programistów. Programista PHP, jak każdy inny pracownik pragnie jedynie stabilnej pracy i godnego wynagrodzenia. Jeśli dana firma często poszukuje nowych pracowników to albo rozwija się bardzo błyskawicznie albo, bardziej prawdopodobnie nie dba o swoich pracowników.

Join the Conversation

2 Comments

  1. Uważasz ludzi, którzy instalują sterowniki za informatyków? To są technicy informatycy albo serwisanci. Prawdziwy informatyk, którego kształcą na studiach „Computer Science” to osoba, która projektuje systemy, algorytmy. Np. program ircbota, z pseudo AI, który ma się uczyć jak odpowiadać, na podstawie analizy rozmów. To zadanie dla informatyka. I nie wymaga tutaj mega znajomości programowania, bo to zadanie programisty, aby to przepisać na kod :)

  2. Najczęściej w ten sposób określa się informatyków, chociaż dużo dokładniejsze są sformułowania: technik, serwisant. Twoja definicja informatyka bardziej odpowiada architektowi lub inżynierowi oprogramowania. Inna sprawa, że dla ludzi nietechnicznych, każdy kto pracuje przy komputerze jest informatykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *