Kategorie
Przemyślenia WordPress

Spam Karma, WordPress i komentarze

Wnioski na temat funkcjonowania komentarzy systemu Wordpress.

WordPress jako jedna z najpopularniejszych platform blogowych posiada jeden wielki minus, moim zdaniem moduł komentowania treści. Wprawdzie Spam Karma odsiewa prawdziwe komentarze od tysięcy śmieci jakimi są reklamy, linki seo i inne cuda, uprzykrzające życie w sieci to spamerzy coraz śmielej próbują oszukać takie mechanizmy.

Aktualne statystyki mojego bloga mówią o ponad 6000 komentarzy, dodanych w ciągu dwóch lat, a traktowanych jako spam. Moim zdaniem to dość spora liczba, która z automatu jest ignorowana i nie pokazywana na liście komentarzy oczekujących. Sprawdziłem co naprawdę znajduje się na liście komentarzy oznaczonych jako Spam.

Większość z nich rzeczywiście była klasycznym spamem, czyli treścią mniej lub bardziej sensowną, z klikalnymi linkami, słowami kluczowymi lub samymi linkami. Jednak moją uwagę przykuły na pierwszy rzut oka komentarze prawidłowe, bo co złego jest w komentarzu takim lub takim.

W pierwszej chwili zwątpiłem i widząc kolejne komentarze tego typu zacząłem badać temat. W treści komentarza nie ma żadnych linków, a sama treść jest zupełnie prawidłowa. Jedynym linkiem prowadzącym z komentarza jest nazwa strony autora, która może, ale nie musi być prezentowana w sekcji komentarzy wpisu. Wszystko zależy od szablonu wpisów i tego czy autor bloga zgodzi się na ich prezentowanie. Wniosek ostateczny jest następujący: komentarze takie powinny być traktowane jako spam, co Spam Karma rzeczywiście robi.

Inny przykład to komentarze kierujące do zrzutów ekranu twojej strony, coś takiego. Ogólnie przeglądając kilkanaście stron komentarzy z listy Spam, znalazłem wiele zakamuflowanych wpisów udających prawdziwe komentarze, jak treści o zaskakujących sformułowaniach: „Super strona, zobacz to”, „Świetny artykuł, przeczytaj to”, „Podoba mi się twoja strona, musisz kliknąć tutaj”. Utwierdzam się więc w przekonaniu, że Spam Karma działa poprawnie wrzucając wszystkie te śmieci do jednego worka. Jeśli przypadkiem trafi tam jakiś prawidłowy komentarz to przykro mi, że zobaczysz go na stronie głównej. Niestety nie zamierzam przeglądać listy spamu, aby znaleźć w niej pojedyncze prawidłowe komentarze.

Łatwo rozpoznać czy komentarz jest spamem, nawet jeśli dobrze udaje, wówczas poprzedni lub kolejny komentarz będzie pochodził od tego samego nadawcy.