Kategorie
Porady Ubuntu

HP Pavilion dv6376ea oraz 4GB pamięci

Przygody podczas zwiększania pamięci w domowym sprzęcie

Jakość notebooków HP jest dyskusyjna, ale to nie temat tego wpisu. Mój Pavilion ma już prawie 4 lata, ale póki działa sprawnie nie zamierzam inwestować w nowy sprzęt. Bateria trzyma krótko i trochę brakuję pamięci. Podstawowe 1GB pamięci w dzisiejszych czasach to mało, nawet jeśli nie używamy Windows Vista, który dostarczano przy zakupie.

Notebook ma zajęte oba gniazda przez moduły 512MB, a pierwszym krokiem przy zwiększeniu ilości pamięci była decyzja czy chce mieć tylko dwie kości 1024MB, czy może aż 2 kości 2048MB. Błędnie założyłem, że 4GB nie stanowi problemu dla mojego wysłużonego komputera. Według producenta pamięć można zwiększyć tylko do 2GB.

Ceny nie były zaporowe, ale wydanie prawie 200 złotych na rozwój kilkuletniego sprzętu to spora inwestycja. Mimo tego zdecydowałem się na 4GB, których jak się potem okazało mój notebook nie obsłuży. Podczas testów, okazało się, że 4GB rzeczywiście nie działają, ale o tym dowiedziałbym się w internecie. Dalsze poszukiwania nie dały rezultatów na temat tego czy istnieje możliwość uruchomienia większej ilości pamięci.

Naturalnym było testowanie kości w różnych konfiguracjach. Jak się okazało 2GB oraz 512MB działały bez zarzutu, tak samo 2GB i 1GB. Idąc dalej tym tropem sprawdziłem wersję BIOS, która była najstarszą z możliwych. Prawda jest taka, że aktualizacje tego elementu komputera nie są powszechne, jeśli w ogóle konieczne. Zdecydowałem się spróbować i przejść z wersji F.16 do wersji F.2E, które dzieliło około 3 lat.

Jedyny problem przy aktualizacji stanowił Windows, ale raczej jego brak. Niestety producent nie przewiduje, że ktoś uruchomi inny system niż Windows na ich sprzęcie. Jeśli jednak w końcu zaktualizujecie BIOS do najnowszej wersji, wówczas komputer wykryje 4GB pamięci. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze systemu 64-bitowego, aby w pełni cieszyć się większą ilością pamięci i zwiększoną wydajnością.

7 odpowiedzi na “HP Pavilion dv6376ea oraz 4GB pamięci”

Widzę, że zaryzykowałeś, bo bardzo często podczas aktualizacji BIOS dochodzi do głupich błędów. Gratuluję, że się udało i masz 4GB pamięci ;)

Aktualizacja BIOS trwała kilka minut. Rzeczywiście byłem niespokojny, w tym czasie, szczególnie, że wszystko przebiegało pod kontrolą Windows. Jeśli ktoś chciał ma podobny lub taki sam model i plan dołożenia pamięci to ma pewność, że notebook prawdopodobnie obsłuży więcej pamięci niż podaje producent.

Obsługa 4GB pamięci tylko przez systemy 64-bit to mit :)

Przykładowo mając nowe 32-bitowe Ubuntu, system sam wykryje że komputer posiada 4GB (lub więcej) pamięci RAM i usłużnie użyje kernela w wersji PAE: http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Windows 7 potrafi zrobić to samo, ale są z tym związane dwa „ale”… Po pierwsze Microsoft ma w licencji sprytny zapis mówiący iż licencja systemu 32-bit pozwala na adresowanie do 4GB pamięci. Po drugie znaczy to że w tym znajduje się RAM oraz związane ze sterownikami adresy zarezerwowane dla urządzeń… które „przesłaniają” fizyczną pamięć komputera bo ich adresy znajdują się na końcu dostępnego obszaru pamięci, a więc tuż poniżej 4GB (i zajmują nierzadko prawie cały gigabajt).

Do włączenia PAE w Windows nie trzeba wiele – wystarczy włączyć obsługę DEP, która wymaga działającego PAE :)

Nie wnikam dokładnie w kwestie techniczne. Powiem tyle, że moje Ubuntu pokazuje tylko 3GB ramu, kiedy BIOS wyraźnie mówi 4GB. Zawsze zakładałem, że 32-bitowe słowo może adresować 4GB pamięci.

> Zawsze zakładałem, że 32-bitowe słowo może adresować 4GB pamięci.

tak, ale PAE stosuje stronicowanie pamięci – adres pozostaje 32-bitowy, tyle że tym razem jest więcej niż jeden adres do wykorzystania (pełen opis na wiki pod linkiem który wkleiłem)

stąd napisałem że te 4GB (dzięki microsoftowi) stały się mitem ;)

> moje Ubuntu pokazuje tylko 3GB ramu

zainstaluj 10.04 lub 10.10 teraz albo 11.04 jak już wyjdzie – po instalacji 10.10 a przy pierwszej aktualizacji z sieci, Ubuntu pobrało mi kernel w wersji PAE (nie ma go na samej płycie LiveCD) i mam teraz w systemie dostępne 4GB RAM

instrukcja dla starszych wersji ubuntu: https://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE

Gdyby nie ten artykuł to już bym szykował do odsprzedaży dopiero co kupioną i dostarczoną dziś kość 2GB. Za nic 2 x 2GB w moim dv6376ea nie działały. Chociaż mój HP-ek dotychczas pracował na 1GB + 2GB RAM czyli w sumie nie najgorzej, widzę jednak wyraźną różnicę, zwłaszcza w pracy z programem graficznym. Aktualizacja BIOS-u pomogła. THNX!

Możliwość komentowania została wyłączona.