Kategorie
Serwisy

Palety kolorów dla stron internetowych

Krótka notka na temat aplikacji przydatnej przy szukaniu kolorów dla stron internetowych

Często w pracy projektanta zdarza się, że potrzebujemy podobnych kolorów lub wręcz całej palety. Klient żąda od projektanta utrzymania określonej tonacji strony lub aplikacji. Właściwy dobór barw na podstawie odcienia i nasycenia bywa trudny. Często jest to kwestia indywidualna i zależna od poczucia estetyki samego projektanta. Jeśli zastanawiasz się jakie kolory optymalnie pasują do Twojego projektu, pomocny okaże się Color Wizard.
Dopóki nie nauczyłem się kontroli nad ostatecznym kolorem poprzez kody RGB, korzystałem właśnie z opisywanej aplikacji. Prosty wariant wybiera losowy kolor spośród dostępnych ponad 16 milionów, co daję szeroki wachlarz możliwości. Dalej oceniamy już kolory znalezione poprzez algorytm. Aplikacja dla konkretnego przykładu prezentuje 4 warianty barwy, nasycenia i odcienia danego koloru, po dwa mocniejsze i słabsze.

Czasami kolory nie mieszczą się w zakresach wykorzystanego algorytmu, ale często dobrane zestawy są lepsze niż określenie ich metodą chybił-trafił. Nawet osoby, które nie są ekspertami z teorii koloru powiedzą czy dane kolory odpowiadają ich wymaganiom i pasują do przygotowanego projektu, a to chyba najważniejsze.