Podczas kilku ostatnich projektów potrzebowałem przejrzystego, elastycznego, a przede wszystkim lekkiego sposobu zapisu konfiguracji. Różne ilości danych, wiele kontekstów, a także forma zapisu wymogły na mnie poszukiwania czegoś naprawdę dobrego, ponieważ dotychczasowe sposoby i technologie miały swoje wady.
Miesiąc: luty 2012
ColorHexa – teoria koloru w praktyce
Podczas tworzenia stron internetowych i aplikacji, często zastanawiamy się czy dane kolory do siebie pasują? Czy wybrany kolor i dane tło są wystarczająco kontrastowe? Jeśli tego nie wiemy szukamy pomocy w internecie, a tutaj pomocny okazuje się serwis ColorHexa.com, czyli internetowa encyklopedia kolorów.
W grudniu 2011 roku Louis Lazaris poruszył na łamach Smashing Magazine temat stylów kaskadowych zorientowanych obiektowo. Z technicznego punktu widzenia nie istnieje taki sposób zapisu lub definiowania arkuszy stylów kaskadowych. Spójrzmy jednak na tę kwestię nieco szerzej.
Programowanie obiektowe w dużej mierze opiera się na wzorcach projektowych. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że dany sposób postępowania czy rozwiązanie problemu nosi nazwę takiego wzorca projektowego.
Od kilku lat obserwuje rozwój branży IT i kierunki w jakich zmierza programowanie. Nowe języki, frameworki, moda na szybkie dostarczenie działającej aplikacji. Gdzie, w tym wszystkim jest tradycyjny programista, znający dobrze techniki tworzenia oprogramowania, będący ekspertem w swojej dziedzinie. Powoli brakuje dla nich miejsca, a rynek oczekuje wszechstronnych specjalistów od wszystkiego.
Ostanio napisałem o moich planach w 2012 roku. Co dokładnie zrobię to kwestia zaangażowania, ciepliwości i czasu, ale o samego początku systematyczności. Dlatego w ciągu najliższych tygodni i miesięcy na blogu pojawi się więcej wpisów o naprawdę zróżnicowanej tematyce.