Kategorie
CSS Porady

Diagnostyczne arkusze stylów kaskadowych

Pomysł na ciekawe wykorzystanie stylów kaskadowych do pracy kodera.

Znany na pewno ludziom z branży Eric Meyer napisał wiele książek na temat arkuszy stylów kaskadowych. Podczas czytania jego książki na temat tworzenia nowoczesnych układów stron WWW znalazłem ciekawy przykład wykorzystania tej technologii. Jak się okazuje pomysł na diagnostyczne style kaskadowe nie jest żadną nowością, bo Eric Meyer poruszał ten temat we wrześniu 2007 roku.

Idea

Pomysł w prosty sposób wykorzystuje nowe selektory CSS3. Dołączenie do strony stylów, które pozwalają na łatwe wykrycie pustych elementów, znaczników z brakującymi lub niewłaściwymi atrybutami jest teraz banalne.

Poprzez kilka reguł CSS dowiesz się, które obrazki mają pusty atrybut alt lub nie mają go wcale. Analogicznie z tabelami i pustymi komórkami albo podsumowaniami zawartości z atrybutów summary.

Sposób na znalezienie w kodzie przestarzałych znaczników typu font, center lub innych rzeczy, które często umykają naszej uwadze. Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że w podobny sposób stworzysz style ukierunkowane na twoje kryteria.

Podobnie jak dowolnie tworzysz arkusze stylów resetujące domyślne style przeglądarek, tak teraz stwórz zestaw pomocny przy twojej pracy. Style diagnostic.css przedstawione przez Erica znajdziesz w przykładach na jego stronie internetowej.

4 odpowiedzi na “Diagnostyczne arkusze stylów kaskadowych”

Diagnostyczne style są dostępne w Operze od kiedy tylko pamiętam, więc Eric Meyer nie odkrył Ameryki, mimo że pisał o tym jeszcze w 2007.

Nie używam Opery, choć to chyba kwestia jedynie osobistych preferecji. Ale same pomysł dla dołączenia dodatkowych stylów dla sprawdzenia własnych warunków jest przedni. Proste pomysły są najlepsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.