Kategorie
CSS Książki

Zen stosowania CSS

Recenzja popularnej książki na temat projektowania stron internetowych.

zencssProjektowanie stron internetowych nie jest wcale, tak proste jakby mogło się wydawać. Oprócz znajomości standardów sieciowych, podstaw typografii należy mieć odrobinę dobrego smaku i wyczucia. Wiele z tych rzeczy można się nauczyć, ale niewielu projektantów stron internetowych skończyło szkoły plastyczne lub choćby pewne kierunkowe kursy. Inna sprawa, że niektórzy ludzie posiadają prawdziwy talent i przy odrobinie ciężkiej pracy potrafią stworzyć wspaniałe rzeczy. Jeśli jednak nie mamy tak wiele talentu, co inni, a naszym projektom brakuje świeżości to istnieje rozwiązanie.

Dave Shea jest twórcą CSS Zen Garden, a Molly E. Holzschlag znaną w świecie projektantką stron internetowych. Ich wspólna książka „Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW” jest wspaniałym źródłem inspiracji.

CSS Zen Garden od lat pokazuje siłę CSS jako technologii stworzonej do wizualizacji stron internetowych. Wszystkie autorskie projekty z ogrodu korzystają z tego samego kodu XHTML, ale mają swoje własne arkusze stylów.

Książka podzielona jest na rozdziały, które na konkretnych przykładach, zaczerpniętych z CSS Zen Garden opisują zasady prawidłowego projektowania stron. Dodatkowo omawiane są sztuczki jakie zastosowali autorzy w celu ominięcia błędów przeglądarek i innych napotkanych trudności. Dzięki tej książce poznamy właściwe zasady kompozycji i zrozumiemy jak duże znaczenie ma dobór kolorów. Poznamy także sposoby, które pozwolą nam tworzyć lepsze i ciekawsze strony internetowe.

OSTATECZNA OCENA: 5/5

  • Autorzy: Dave Shea, Molly E. Holzschlag
  • Tytuł oryginału: The Zen of CSS Design: Visual Enlightenment for the Web
  • Tłumaczenie: Piotr Rajca, Marcin Samodulski
  • ISBN: 83-246-0084-1
  • Format: 210×235, stron: 304
  • Data wydania: 05/2006 (Helion)