Kategorie
Książki

CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny. Wydanie III

Recenzja przewodnika po arkuszach stylów kaskadowych napisanego przez Erica Meyera.

css_pe3Na temat CSS napisano wiele książek. Kaskadowe arkusze stylów mają już ponad 10 lat, a niektórzy projektanci www dalej nie używają tej technologii poprawnie. Watro znać podstawowe właściwości CSS, jak również ich wpływ na pozostałe elementy strony. Aby nie wyważać otwartych drzwi należy poznać odpowiednie techniki CSS, które wprowadzają standardy sieciowe do aplikacji internetowych. Eric Meyer jest odpowiednim człowiekiem, który przejrzyście wyjaśnia wszystkie aspekty CSS, pokazując tym samym właściwą drogę do budowania nowoczesnych aplikacji webowych.

„CSS. Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny” został napisany przez Erica Meyera, który jest współautorem CSS. Zajmował się projektowaniem i wdrażaniem stylów kaskadowych jako członek W3C. Jego książki zdobyły ogromną popularność, dzięki prostocie i rzetelnej zawartości.

Omawiana książka to kompletny przewodnik dotyczący CSS. Jego zawartość stanowi czternaście rozdziałów, które omawiają szczegółowo wszystkie właściwości poszczególnych specyfikacji CSS. Osobiście miałem okazję czytać wydanie II tego podręcznika. Z kolei wydanie III zostało rozszerzone o właściwości CSS 2 i CSS 2.1. W książce zostały omówione również niektóre moduły CSS 3. Niestety większość poprawek proponowanych przez trzecią wersję CSS nie jest właściwie interpretowana przez aktualne przeglądarki.

Autor omawia kolejno elementy CSS, które zmieniają wygląd strony przez dokonywania zmian kodu. Selektory, jednostki miary i zasady rządzące kaskadowym modelem dokumentu to absolutna podstawa do właściwego zrozumienia CSS. Dopełnienie, marginesy i obramowanie wyjaśniają box model, który jest podstawą każdego elementu w dokumencie.

Książka opisuje także właściwości związane z kolorami, czcionkami i tekstem. Przestawia dostępne sposoby wyświetlania elementów oraz pozycjonowania elementów względem pozostałych. Czytelnik znajdzie tutaj także rozdział na temat zawartości generowanej, interfejsu użytkownika czy mediów nieekranowych.

Zawartość książki ma przejrzystą formę. Poszczególne właściwości są opisywane bez zbędnych komentarzy, przypominając w sporym stopniu dokumentację CSS. Autor skupił się na wyjaśnieniu danego zagadnienia, jego przeznaczeniu i sposobie wykorzystania. Jeśli dany fragment jest dla nas zrozumiały lub potrzebujemy zgłębić wiedzę na inny temat, wystarczy przejść do kolejnego rozdziału. W ten sposób książka szybko prowadzi czytelnika przez zawiłe meandry kaskadowych arkuszy stylów.

Książka jest idealnym źródłem wiedzy dla projektantów aplikacji internetowych. Rzadziej stosowane właściwości są zapominane, bądź niestosowane. Jedyną drogą pomocy jest wtedy dokumentacja lub taka właśnie książka. Kompendium wiedzy na temat CSS, które na końcu zawiera wszystko skondensowane do postaci kilku dodatków.

OSTATECZNA OCENA: 4/5

  • Autor: Eric A. Meyer
  • Tytuł oryginału: CSS: The Definitive Guide, 3 Edition
  • Tłumaczenie: Anna Trojan
  • ISBN: 978-83-246-0956-7
  • Format: B5, stron: 528
  • Data wydania: 02/2008 (Helion)