MySQL. Podręcznik administratora

mysql_paMySQL jest bardzo powszechnym systemem zarządzania bazami danych. Jego popularność tkwi w doskonałym połączeniu z PHP i serwerem Apache, jak również licencji open source. Żadna aplikacja internetowa, ani strona WWW nie może działać bez bazy danych. Alternatywą dla kosztownych technologii i środowisk stało się MySQL, które bardzo łatwo zainstalować i skonfigurować. Wiele firm hostingowych oferuje konta webowe z dostępem do bazy danych, często właśnie MySQL.

„MySQL. Podręcznik administratora” jest obszerną książką o cennej zawartości. Ogólne informacje na temat poleceń SQL to wstęp do prawdziwej lektury. W książce szczegółowo opisano sposoby instalacji MySQL w różnych systemach operacyjnych oraz aktualizacji z poprzednich wersji. Bardzo obszerne są rozdziały na o administrowaniu i optymalizacji bazy danych. Kwestie te są bardzo ważne z powodów bezpieczeństwa oraz zużycia zasobów naszego serwera. Autor porównał w książce dwa najpopularniejsze mechanizmy składowania danych, a mianowicie MyISAM oraz InnoDB. Przedstawił ich wady i zalety. W ostatnim rozdziale przeczytamy o prawdopodobnych problemach i sposobach ich rozwiązywania.

Książka jest bardzo dobrym podręcznikiem dla administratorów. Podstawowych informacji oraz przykładów dla początkujących jest naprawdę niewiele. Zawartość książki docenią zaawansowani programiści aplikacji internetowych. Optymalizacja poszczególnych zapytań i zabezpieczenie po stronie serwera to zagadnienia istotne podczas procesu tworzenia.

OSTATECZNA OCENA: 4/5

  • Autor: Paul Dubois
  • Tytuł oryginału: MySQL Administrators Guide
  • Tłumaczenie: Tomasz Pędziwiatr, Grzegorz Werner
  • ISBN: 83-7361-687-X
  • Format: B5, stron: 712
  • Data wydania: 01/2005 (Helion)

2 odpowiedzi do “MySQL. Podręcznik administratora”

  1. Widzę, że nie tylko purysta zwraca uwagę na takie błędy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *