Kategorie
CSS Książki

CSS i Ajax. Strony WWW zgodne ze standardami sieciowymi W3C

Krótka recenzja książki na temat arkuszy stylów kaskadowych oraz asynchronicznych żądań.

css_and_ajaxJedna z wielu książek z serii „Autorytety Informatyki” przetłumaczona przez wydawnictwo Helion. Tworzenie nowoczesnych stron internetowych to niełatwa praca, szczególnie jeśli rygorystycznie podchodzi się do tematu standardów sieciowych. Korzyści płynące z zastosowania kaskadowych arkuszy stylów, nowoczesnych technologii oraz inteligentnych technik programistycznych są niezaprzeczalne. Podstawowy warunek to właściwe wykorzystanie standardów sieciowych.

CSS i Ajax. Strony WWW zgodne ze standardami sieciowymi W3C to lekka propozycja dla osób związanych z tworzeniem i projektowaniem stron internetowych. Fanatyczni koderzy, który dzień bez kilku linii kodu uważają za stracony nie znajdą w tej książce samych przykładów. Nietypową koncepcję rozważań na temat standardów sieciowych czyta się bardzo sprawnie, jednak wielostronicowe rozwodzenie się nad pojedynczą myślą po pewnym czasie zdecydowanie męczy.

Autorzy dokładnie opisują swoją pracę przy kolejnych projektach. Rozprawiają o napotkanych problemach, własnych pomysłach, sugestiach przełożonych, aż nieszczęśliwe przypadki losowe. Kolejne rozdziały pokazują jak wykorzystuje się standardy sieciowe, w szczególności arkusze stylów kaskadowych i języki hipertekstowe.

Tytuł książki sugeruje połączenie CSS oraz AJAX. Jednak niewiele informacji znajdziemy w książce na temat asynchronicznych żądań. Więcej poczytamy o systemach zarządzania treścią, programowaniu aplikacji sieciowych, czy sposobach zwiększenia wydajności witryn internetowych. Jednak w dalszym ciągu będą to ogólniki sugerujące jedynie kierunek naszych dalszych poszukiwań.

OSTATECZNA OCENA: 3/5

  • Autorzy: Schmitt Christopher , Blessing Kimberly , Cherny Rob , Evans Meryl K. , Lawver Kevin , Trammell Mark
  • David Schultz, Craig Cook

  • Tytuł oryginału: Adapting to Web Standards: CSS and Ajax for Big Sites (Voices That Matter)
  • Tłumaczenie: Robert Górczyński
  • ISBN: 978-83-246-1755-5
  • Format: 168×237, 304 strony
  • Data wydania: 11/2008 (Helion)

2 odpowiedzi na “CSS i Ajax. Strony WWW zgodne ze standardami sieciowymi W3C”

Możliwość komentowania została wyłączona.