Kategorie
PHP Software

Comarch Optima, MS Excel i kontrahenci

Przemyślenia na temat importu kontrahentów w postaci pliku xls do Comarch Optima.

Comarch Optima LogoOptima to znany produkt krakowskiej firmy Comarch, który wspomaga zarządzanie przedsiębiorstwem. Jak wygląda jednak sprawa integracji danych z innych programów, importu i eksportu plików różnych plików?

Program Comarch Optima składa się z wielu modułów. W przypadku klientów naszego przedsiębiorstwa są to profesjonalnie mówiąc – Kontrahenci. Wprowadzanie danych nowych kontrahentów, jak i edycja istniejących nie powoduje w większości błędów. Co jednak jeśli chcemy dane naszych kontrahentów eksportować w jakimkolwiek celu?

Z pomocą przychodzi nam opcja Eksport do MS Excel. Wspaniale, istnieje eksport, możliwość ustalenia nazwy pliku, ale dlaczego właśnie plik xls? Identycznie wygląda kwestia importu danych kontrahentów. Tu również nie ma możliwości wyboru, poza plikiem xls. Wprawdzie znalazłem informacje o możliwości importu plików z innych programów rachunkowych, jak Subiekt czy WFMag, ale przypuszczam, że one również eksportują dane w formacie Excela.

Moje pytanie do twórców oprogramowania Comarch Optima. Czy nie przyszło Wam nigdy do głowy, że przydatna byłaby opcja do jakiegoś otwartego standardu dokumentów, przykładowo pliki xml? Domyślam się, że to dodatkowe koszty, ale korzyści moim zdaniem nie do przecenienia.

Rozwiązanie tego problemu jest jedno, a przynajmniej tak myślałem na początku. Samodzielne stworzenie pliku w Excelu i import po kilku próbach zakończył się sukcesem. Kolejny etap to próba wygenerowania pliku xls z danymi klientów przez PHP. Akurat istnieje świetna klasa do generowania tego typu dokumentów. PHPExcel pozwala łatwe tworzenie dokumentów Excela i wypełnienie ich danymi klientów z bazy danych. Wygenerowany plik wygląda prawidłowo, przynajmniej bez błędów otwiera się w OpenOffice.

Co jednak z importem takich danych w programie Comarch Optima? Arkusz kalkulacyjny musi zawierać kolumnę NIP. Jak to, przecież zawiera. O co chodzi, zapisz jako inny plik po otwarciu w Open Office i działa. Zero zmian w pliku, ale coś jednak musiało ulec zmianie.

Wiem jedno. Komputer nie myli się nigdy, programista dużo częściej. Czy błąd leży po mojej stronie, czy twórców Comarch Optima?