Dobry programista zna nie tylko składnię języka jakiego używa, ale potrafi także czytać komunikaty, ostrzeżenia i błędy jakie spotyka w czasie pracy. Kiedy taka wiadomość ukaże się naszym oczom jesteśmy zmuszeniu do skorzystania z dokumentacji. Co może zrobić programista PHP w takiej sytuacji?
Miesiąc: luty 2009
Szablony Smarty – część 1
Pisanie funkcjonalnych stron internetowych wymaga stosowania kilku technologii. Najczęściej spotykane w sieci jest połączenie PHP, MySQL i XHTML. Jednak tworzenie aplikacji poprzez wzajemne przeplatanie składni tych języków jest równie częste. O ile tworzenie prostej strony dla siebie jest jeszcze zrozumiałe, to napisanie poważnego projektu webowego bez rozdzielenia wszystkich komponentów jest niemożliwe.
Admin Control Panel jest moim własnym systemem, który jest często wykorzystywany jako CMS na potrzeby większych serwisów. System został stworzony w 2007 roku i od tamtego czasu rozwijany wraz z wdrożeniami w kolejnych projektach.
Twórcy WordPressa bardzo wyraźnie sygnowali zmiany jakie wprowadzili w wersji Coltrane. Byłem bardzo ciekawy skuteczności takich, automatycznych aktualizacji z sieci, ponieważ wcześniej cały proces przebiegał ręcznie.
Projektowanie stron internetowych nie jest wcale, tak proste jakby mogło się wydawać. Oprócz znajomości standardów sieciowych, podstaw typografii należy mieć odrobinę dobrego smaku i wyczucia. Wiele z tych rzeczy można się nauczyć, ale niewielu projektantów stron internetowych skończyło szkoły plastyczne lub choćby pewne kierunkowe kursy. Inna sprawa, że niektórzy ludzie posiadają prawdziwy talent i przy odrobinie ciężkiej pracy potrafią stworzyć wspaniałe rzeczy. Jeśli jednak nie mamy tak wiele talentu, co inni, a naszym projektom brakuje świeżości to istnieje rozwiązanie.